Urząd Gminy Kowiesy

Galeria Top

Biuletyn Informacji Publicznych

Wyszukiwarka

Wyszukaj na stronie

Kalendarz, Imieniny

Dzisiaj:
Czwartek, 20.01.2022
Imieniny:
Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Menu główne

Nawigacja

Treść strony

Kapliczki i przydrożne krzyże spotykamy niemal na każdym kroku. Wrosły w polski krajobraz od niepamiętnych czasów. Są wyrazem naszej pobożności i artystycznego kunsztu. Ich powstanie związane jest z ważnymi wydarzeniami nie tylko w Kościele, ale również w Ojczyźnie, czy nawet w danej społeczności. Czasami są one wyrazem indywidualnej wdzięczności, miejscami pamięci i pokuty a czasem wyrazem pośmiertnego wspomnienia. Figury, krzyże i kapliczki stawiano w różnych miejscach; na rozstajach dróg, nad wodą, na leśnych polanach ale również w środku miejskich podwórek. Kapliczki zazwyczaj miały kształt małego domku nakrytego dwuspadowym daszkiem, lecz budowano także kapliczki zawieszane- jak szafka- bezpośrednio na drzewie czy słupie lub takie, w których po przeszkleniu, umieszczano wewnątrz figurę,w taki sposób, aby była ona widoczna ze wszystkich stron. Przechodniów urzekają swą prostotą, zaś charakterystyczna forma na tle urokliwego krajobrazu wskazuje nie tylko na niezwykłą wartość tradycyjnej kultury ludowej, ale również na wrażliwość anonimowego twórcy, który na łonie natury szukał bezpośredniego kontaktu z Bogiem. Niekiedy sylwetki kapliczek tworzą niemalże bajkową scenografię w przestrzeni; z wieloma związane są legendy i zwyczaje, przy wielu trwa modlitwa pokoleń... Niestety, wraz z biegiem czasu, wiele z tych zabytkowych skarbów polskiej kultury znika z naszego krajobrazu.

 

 

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Starym  Wylezinie (pow. skierniewicki, gm. Kowiesy) autor: Henryk Chałubiec

W Starym Wylezinie zachowała się jeszcze pamięć o usytuowanej w malowniczym wiejskim krajobrazie kapliczce, która uległa naturalnemu rozkładowi w latach 70 XX wieku. Najprawdopodobniej jej fundatorami, w połowie XIX wieku, była rodzina Weyerów - właścicieli części Wylezina.

Nowa fundacja nawiązuje do oryginału: wyróżniającym się elementem jest tu prawie metrowej wysokości, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, która wykonana została w ludowej manierze, z charakterystycznymi grubymi cięciami dłuta. Specyfiki temu obiektowi dodaje również dwuspadowy, kryty gontem daszek oraz usytuowana od frontu wnęka z wyciętą nazwą patrona i datą  nowej  fundacji.

Święcenie kapliczki  odbyło się w dniu 19 września 2010 roku (niedziela) o godz.14:00.   Serdecznie zapraszają Ośrodek  Regionalny Łódzkiego Domu Kultury i Wójt Gminy Kowiesy.

Kapliczka powstała dzięki realizacji  projektu „Pejzaż Wszystkich Świętych- rekonstrukcja krajobrazu kulturowego ”.Projekt realizowany  przez  pana Andrzeja Białkowskiego z Ośrodka Regionalnego  Łódzkiego Domu Kultury w Łodzi ma na celu przywrócenie dawnego ludowego krajobrazu przez rozmieszczenie  drewnianych kapliczek i przydrożnych figur świętych i patronów na podstawie starych fotografii  i przeprowadzonych dokładnych środowiskowych wywiadów.

Pejzaż Wszystkich Świętych – rekonstrukcja krajobrazu kulturowego

Kapliczki i krzyże przydrożne to magiczny świat sacrum na stałe wpisany w krajobraz polskiej wsi. Jeszcze nie tak dawno fundowane niemal wszędzie, stanowiły o jego fenomenie. Stawiane przez wieki „na chwałę Bożą” jako obiekty kultu i wyraz żarliwej wiary, posiadały zarazem ogromną ilość dodatkowych funkcji. Utrwalały między innymi w społecznej świadomości ważne wydarzenia historyczne, stając się w pewnym sensie pomnikami polskiego patriotyzmu. Były oznaką istnienia przebogatego świata wierzeń, obrzędów i zwyczajów, lub czasem tylko wyrazem dziękczynienia za dobrodziejstwo posiadania ziemi na własność. Wyznaczały granice bezpiecznego – poznanego świata, pełniąc zarazem funkcję znaków topograficznych. Nie bez znaczenia są ich wartości artystyczne, do dnia dzisiejszego będące przykładem zmieniających się stylów architektoniczno-plastycznych.

Umieszczanie w kapliczkach konkretnych postaci świętych i patronów miało określoną funkcję – każdy „odpowiadał” za inną sferę ludzkiego życia. Modlono się przede wszystkim do Chrystusa Frasobliwego, Matki Bożej i szerokiego panteonu świętych. Do najpopularniejszych kapliczkowych patronów ustawianych w obrębie gospodarstwa, na skraju wsi, cmentarzach i mogiłach, przy rzekach czy na rozdrożach należeli m.in. św. Rozalia, św. Barbara, św. Jan Nepomucen, św. Jan Chrzciciel, św. Florian, św. Wawrzyniec, św. Roch, św. Walenty, św. Franciszek, św. Marek. Modlitwy wznoszone były w różnych intencjach – opieki nad gospodarstwem, bezpieczeństwem i zdrowiem fundatora oraz wszystkich mieszkańców danej okolicy. Gorliwie proszono o ochronę przed pożarami i innymi kataklizmami. Fundacja kapliczek mogła być nie tylko aktem zawierzenia opiece boskiej, ale również podziękowaniem za wyleczenie z choroby, szczęśliwy powrót z wojny, wygnania, za wybawienie z niebezpieczeństwa.

Dramatyczne wydarzenia naszej historii wielokrotnie doprowadzały do nieodwracalnego zniszczenia licznych przejawów polskiej religijności, w tym także kapliczek. Czas i czynniki atmosferyczne, szczególnie niebezpieczne dla surowca, z jakiego były wykonywane te obiekty, również spowodowały, że tych niepowtarzalnych pereł małej architektury drewnianej jest coraz mniej. Dzięki realizacji projektu „Pejzaż Wszystkich Świętych...” stwarzana jest, być może jedyna w swoim rodzaju, szansa na rekonstrukcję najbardziej wartościowych obiektów – krzyży i kapliczek przydrożnych, póki pamięć o nich jest jeszcze żywa.

Dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiło Łódzkiemu Domowi Kultury, w latach 2006-2009, realizację czterech etapów projektu. Ich najważniejszymi celami było przywrócenie dawnego ludowego pejzażu, ochrona krajobrazu kulturowego i zachowanie małej architektury drewnianej. Istotnym elementem projektu stała się także aktywizacja twórców ludowych i popularyzacja osiągnięć twórczości nieprofesjonalnej. Jednym z zadań, postawionym sobie przez autorów projektu, była również integracja społeczności lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej terenów objętych programem.

Do 2009 roku odtworzono 35 kapliczek, krzyży, figur przydrożnych na terenie województwa łódzkiego. W 2010 zostanie zrekonstruowanych kolejnych osiem obiektów, w miejscowościach Rodrysin, Gostków Stary (pow. poddębicki), Zduny, Daszyna, Witaszewice (pow. łęczycki), Brodne Towarzystwo (pow. łowicki), Stary Wylezin (pow. skierniewicki), Koło (pow. piotrkowski).

Organizatorzy serdecznie zapraszają na uroczyste święcenia, które będą miały miejsce we wrześniu bieżącego roku. Bliższych informacji udziela Ośrodek Regionalny Łódzkiego Domu Kultury (nr telefonu: 42/633-98-00, w.206/222).

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

KAPLICZKA W WOLI PĘKOSZEWSKIEJ

Kapliczka została zbudowana w 1923 roku przez Antoniego i Antoninę Górskich. Przedstawia ona Jezusa Chrystusa z uniesioną dłonią, podpartego na krzyżu. Na podstawie kapliczki widnieje napis:

„Jam jest nie bójcie się”

 Każdego roku, w maju, przy kapliczce odmawiane są majówki. Kapliczka usytuowana jest przy trasie w kierunku Skierniewic. Obecnie kapliczką opiekują się mieszkanki Woli Pękoszewskiej.

 

  • -

 

Kapliczka na posesji państwa Kwiatkowskich W Zawadach została postawiona przez właścicieli w roku 2003.

  • Kliknij by powiększyć
 Wieś Chełmce od niedawna szczyci się nową kapliczką. Jej budowa została rozpoczęta w 2003 natomiast ukończono ją w 2004 roku. Pieniądze na materiały niezbędne do budowy kapliczki zgromadzili mieszkańcy wsi, natomiast górali, którzy ją stawiali, opłacili sponsorzy – państwo Małgorzata i Sylwester Kiełbowscy. Są oni mieszkańcami Warszawy, ale każdą wolną chwilę spędzają w Chełmcach.

Kapliczka,w stylu góralskim, ma kształt strzelistej wieżyczki. Zbudowana jest z kamienia i drewnianych deseczek. W nawie kapliczki ustawiona jest figura Matki Boskiej Niepokalanej. Przed deszczem chronią ją trzy okna w stylu gotyckim i strzelisty dach zrobiony z pojedynczych deseczek, który w języku góralskim oznacza „gunty”. Całość ogrodzona jest drewnianym płotkiem. W maju 2004 roku odbyło się jej uroczyste wyświęcenie.

Turowa Wola
  • Kliknij by powiększyć

Kapliczka pochodzi z XVIII wieku. Zbudowali ją mieszkańcy wsi, jako wyraz wdzięczności za otrzymane łaski jednocześnie prosząc o dalsze łaski i opiekę Matki Bożej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Turowej Woli oraz ludzie mieszkający w pobliżu kapliczki zmieniają kwiaty, naprawiają ogrodzenie, czyszczą figurki. Od wielu lat w majowe wieczory przy kapliczce zbierają się gromadki dzieci i dorosłych, by wspólnie oddawać kult Matce Boskiej modląc się i śpiewając pieśni maryjne.

Kowiesy
  • -

Licznik odwiedzin

3837

Jesteś tu

Dane teleadresowe

URZĄD GMINY KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 835-10-30-031
REGON: 000538171

Bank Spółdzielczy Biała Rawska O/Kowiesy
nr konta: 83 9291 0001 0031 6000 2000 0160

GMINA KOWIESY

Kowiesy 85, 96-111 Kowiesy

NIP: 836-18-32-418
REGON: 750148294

tel. +48 46 831 70 26
fax +48 46 831 70 81: 
e-mail: http://nie-spamuj.eu/email.php?6f5e946fcea 
e-mail: urzad@kowiesy.pl

Godziny urzędowania

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 do 16.00

Jak do nas trafić

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Copyright Urząd Gminy Kowiesy. Wszelkie prawa zastrzeżone.