Kowiesy

Galeria Top

Biuletyn Informacji Publicznych

Wyszukiwarka

Wyszukaj na stronie

Kalendarz, Imieniny

Dzisiaj:
Niedziela, 27.09.2020
Imieniny:
Wincentego, Damiana, Wawrzyńca

Menu główne

Nawigacja

Treść strony

Obchody 70 -tej rocznicy śmierci druha Felka Pendelskiego

              W dniu 9 czerwca 2013r. w Chojnacie, gmina Kowiesy odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę śmierci druhów Batalionu „Zośka”, dh Feliksa Pendelskiego „Felek” oraz druha Andrzeja Zawadowskiego (Gruby), którzy zginęli 6 czerwca 1943 roku w okolicach Woli Pękoszewskiej, po akcji pod Czarnocinem.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Świętego Marcina w Chojnacie Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy celebrowaną przez proboszcza tutejszej parafii księdza Krzysztofa Majchera z udziałem księdza prałata Henryka Gronkiewicza.

Po Mszy Świętej krótką historię bohaterskiego czynu dh Felka Pendelskiego przedstawił podp. Wojska Polskiego Eugeniusz Guzek, zwracając się do młodzieży, że jest to wzór młodego człowieka do naśladowania. Następnie uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Jeruzalu przedstawili krótki program artystyczny pt. „Wspomnienie Felka”, przybliżający sylwetki poległych harcerzy. Na zakończenie uroczystości kościelnych odśpiewano „Boże coś Polskę”.

Pod dowództwem dh mł. bryg. Józefa Stańczaka- Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Kowiesach - nastąpił uroczysty przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz parafialny w Chojnacie. Na czele szły poczty sztandarowe:

- Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kowiesach,

- Grupy Historyczno – Odtworzeniowej pod wodzą Tomasza Karasińskiego ze sztandarem Batalionu „Zośka”,

- Szczepu 80 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego,

- jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Kowiesy tj.: Jeruzala, Paplina, Woli Pękoszewskiej i Turowej Woli.

Przy pomniku ku czci poległych druhów wójt gminy Kowiesy Andrzej Józef Luboiński i Pani Karolina Salamon – nauczycielka z Publicznego Gimnazjum w Jeruzalu dokonali oficjalnego powitania zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy Kowiesy. Następnie Pani Karolina Salamon wraz z uczniem PG w Jeruzalu Hubertem Powązką zaprosili delegacje kwiatowe do składania kwiatów.

W przemówieniach okolicznościowych głos zabrała m.in. Poseł na sejm RP Krystyna Ozga, podp. WP Eugeniusz Guzek, Zbigniew Gołębiewski- były harcerz 80 WDH, przedstawiciele Batalionu „Zośka”, którzy zaproponowali uczczenie pamięci zmarłych kolegów minutą ciszy.

Ceremoniał harcerski poprowadziła Podharcmistrz (phm.) Hanna Koprowska – przewodnicząca Zarządu Obwodu „Ursynów” ZHR Szczepowa Szczepu 80 WDH zapraszając dwie harcerki do złożenia przyrzeczenia harcerskiego, a wszystkich uczestników do stworzenia kręgu harcerskiego wokół pomnika i odśpiewania hymnu warszawskiej 80 –tki.

Po zakończeniu części oficjalnej organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości na harcerską grochówkę do Szkoły Podstawowej w Kowiesach.

Uroczystość zorganizowano przy współpracy Wójta Gminy Kowiesy z dyrekcją szkoły Podstawowej w Kowiesach im. Kornela Makuszyńskiego Lidią Wiedeńską, dyrekcją Publicznego Gimnazjum w Jeruzalu Marią Cygan i dh Hanną Koprowską – Szczepową szczepu 80 WDH.

Wójt Gminy Kowiesy składa podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w zorganizowanie uroczystości, a w szczególności Dyrekcjom szkół w Kowiesach i Jeruzalu, paniom z Rady Rodziców i sponsorom uroczystości;

Panu Robertowi Kulickiemu – Piekarnia Kowiesy i Panu Jarosławowi Strzeleckiemu – firma „STRZELSOK” z Paplinka.

 

 

  • autor: Janina Powązka

listy gratulacyjne zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.

Zdjęcia z uroczystości

  • ppłk. Wojska Polskiego Eugeniusz Guzek, Zbigniew Gołębiewski - były harcerz 80-tej WDH
  • Poseł na Sejm RP Krystyna Ozga
  • Starosta Powiatu Skierniewckiego Mirosław Belina i Radna Powiatowa Ewa Pawlak
  • Dyrektor SP Kowiesy z uczniami
  • Dyrektor PG Jeruzal z uczniami
  • Wójt Gminy Kowiesy Andrzej Józef Luboiński i Przewodnicząca Rady Gminy Kowiesy Barbara Kowalska
  • Przyrzeczenie harcerskie
  • Krąg harcerski

Licznik odwiedzin

5564

Jesteś tu

Dane teleadresowe

URZĄD GMINY KOWIESY
Kowiesy 85
96-111 Kowiesy
NIP: 835-10-30-031   REGON: 000538171


GMINA KOWIESY
Kowiesy 85
96-111 Kowiesy
NIP: 836-18-32-418   REGON: 750148294

 

Bank Spółdzielczy Biała Rawska O/Kowiesy
nr konta: 83 9291 0001 0031 6000 2000 0160

tel. 46 8317026
fax  46 8317081
e-mail: urzad@kowiesy.pl

Czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 do 16.00

Godziny urzędowania

Jak do nas trafić

Copyright Urząd Gminy Kowiesy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Koronawirus